MACTA Award Recipients

Fall 2016

Outstanding Partner

Senator Greg Clausen.jpg

Senator Greg Clausen

Outstanding Partner

Jim Russ.JPG

Jim Russ

Outstanding Advisory Board Member

Luann Bartley.JPG

Luann Bartley

Outstanding CTE Educator

Kent Montgomery.JPG

Kent Montgomery


Spring 2016

Outstanding Partner

Outstanding Business Partn_John Stenz.jpg

John Stenz
FORCE America 

Outstanding Advisory Board Member

Outstanding AdvBoardMember_Rob Lowe.jpg

Rob Lowe
Normandale Community & Technical College 

Outstanding CTE Educator

Outstanding CTE Educator_Jeannine Bauman.JPG

Jeannine Bauman
Family and Consumer Science Teacher
Eveleth-Gilbert School District 

Outstanding CTE Administrator

IMG_1658.JPG

Deanne DeGraff
NE Metro School District

Fall 2015

Outstanding Partner

IMG_2390.JPG
Keith Johnson
Carver County Jail 

Outstanding Partner

IMG_2391.JPG
Michael Sodomka, Principal
Humboldt High School, St. Paul Schools 

Outstanding Advisory Board Member

IMG_2392.JPG
Bekah Kent
St. Paul Schools Advisory Board Member 

Outstanding CTE Educator

IMG_2393.JPG
Scott Tordeur
Teacher at Wayzata High School 
 

Spring 2015

Outstanding Partner

20150416_1933512.jpg
Todd Reimann, CEO
MTU Onsite Energy

Outstanding Partner

20150416_1937512.jpg
Anne Danielson
Minnesota Department of Education

Outstanding Advisory Board Member 

20150416_1942472.jpg
Valerie Hau and Catharine Shay
3M 

Outstanding CTE Educator 

20150416_1954222.jpg
Shelly Streich
Business Education 
Eden Prairie School District 

Outstanding CTE Educator 

20150416_1947222.jpg
Allison Zaccardi
Family and Consumer Science 
St. Paul School District 

Outstanding CTE Administrator 

20150416_20031222.jpg
Julie Halverson
Osseo School District

Fall 2014

 

June 2014

 

Fall 2013

Outstanding Partner

bonnie wendt_F13.jpg
Bonnie Wendt
Minnesota Dept of Health

Outstanding CTE Educator

Bill Garceau_F13.jpg
Bill Garceau
St. Cloud Area School Dist. 742

Outstanding CTE Administrator

sandy fabian_f13_0001.jpg
Sandy Fabian
St. Cloud Technical & Community College

ACTE Region III Career Guidance Award

jayne schill_f13_0001.jpg
Jayne Greeney-Schill
St. Cloud Area School Dist. 742

Spring 2013

Outstanding Partner/Educator

photo.ErickL.JPG
Erick Lehet
Math Coach
916 Intermediate Distrct 

Outstanding CTE Educator

photo.MaryJ.JPG
Mary Jorieson
Carver Scott Educational Cooperative

Outstanding CTE Partner

photo.ShirleyB.JPG
Shirley Beil
Normandale Community & Technical College 

Outstanding CTE Administrator

photo.JullieW.JPG
Julie Warner
Wright Technical Center
Great River Consortium

Fall 2012

Outstanding CTE Educator

MACTA 010.jpg 
Greg Foster
Industrial Techology & Pre-Engineering
Virginia Schools ISD 706 

Spring 2012

Fall 2011

Spring 2011

Outstanding CTE Partner

Picture2.jpg

Debra Blahosky
Administrative Support Staff
Minnesota Dept of Education

Fall 2010

Outstanding CTE Educator

photo.jpg
David Dettmann
Criminal Justice Instructor
Carver-Scott Educational Cooperative


Outstanding Advisory Board Member

 photo.2.jpg

Outstanding CTE Partner

photo.3.jpg

Jennifer Polz
Director of Minnesota SkillsUSA

Spring 2010

Outstanding CTE Administrator

DSC_0209.JPG 
Sue Boehland
Freshwater Consortium

Outstanding CTE Educator
DSC_0174.JPG 
Anne Runck
Dist 287

Outstanding CTE Partner
DSC_0181.JPG
Don Carlson
North Hennepin Community College


MACTA President's Award

DSC_0192.JPG 
Kathy Jo Haugan
MACTA Treasurer 

Fall 2009

Outstanding Administrator

Mary Messimer

Outstanding Educator

Wrenetta Dietz
FACS Teacher
Eden Prairie High School

Outstanding Advisory Board Member

Paul McIntyre
Gold Cross Ambulance

Outstanding Partner

Lawerence Colaizy
Minnesota Dept of Health

Spring 2009

Outstanding Administrator

Spg.MACTA.09.3.jpg

Cindy Walters
Carver Scott Educational Cooperative

Outstanding Educator

SpgMACTA.09.2.jpg

Debra Shellum
FACS Teacher
Elk River High School

Outstanding Partner

SpgMACTA.09.jpg

Alyssa Klein
Transtion Specialist, Pathways to Employment
MN Dept of Employment & Economic Development

MACTA President's Award

100_4346.JPG

Inger Wegener
Career & Technical Education Specialist
Lakes Country Service Cooperative

Winter 2009

Outstanding Educator

Candy Lee
Business Education Teacher
Wayzata H.S., Wayzata, MN

Outstanding Advisory Board Member

Glen Lacher
Specialty Tool and Engineering

Outstanding Partner

Care Committee
Rochester Community & Technical College

Spring 2008

Outstanding Administrator

Chris Miller
Career and Technical Education Coordinator
Oakland Cooperative Center

Outstanding Educator

Kathy Ellefson
Elk River High School

Outstanding Advisory Board Member

JoEllen Johnson
St. Benedict's Senior Community, St. Cloud

Outstanding Partner

Marty Gergen
Pulte Homes, Eagen

Spring 2007

Outstanding Administrator

091.JPG

Truman Jackson

Outstanding CTE Educator

082.JPG
June Ballow

Outstanding Advisory Board Member
084.JPG

 

Outstanding Partner

089.JPG

James R. Stone III